DIJABETES MELITUS ИЛИ ШЕЋЕРНА БОЛЕСТ
Šećerna bolest je najčešća endokrina bolest. Iako je učestalost šećerne bolesti različita između različitih naroda, možemo reći da od nje boluje 3-5 posto stanovništva. Osnovna osobina bolesti je hiperglikemija, tj. povišen nivo glukoze u krvi.
Stoga su neliječene osobe sa šećernom bolešću izložene svim opasnostima takvog stanja. Naime, svaki put kada nivo glukoze u krvi naraste iznad 10 mmol/L, višak glukoze počinje se "lijepiti" na zidove malih, ali i velikih krvnih žila te ih oštećuje.
Oštećenja koja se događaju godinama, iako nisu bolna, mogu ozbiljno narušiti rad organa u kojima se krvne žile nalaze. Jednom nastala oštećenja se, na žalost, ne mogu uspješno izliječiti. Najčešće pogođeni organi, odnosno dijelovi tijela su oči, bubrezi, nervne ćelije, srce, ali i noge te probavni sistem. Te promjene nazivamo hroničnim komplikacijama šećerne bolesti. Kako se ne mogu uspješno liječiti, svrha liječenja šećerne bolesti jest njihovo sprečavanje.
Glukoza (šećer) u tijelu služi kao energija ili gorivo za rad, rast i život ćelija u svim dijelovima tijela. U krvi je normalno ima između 3 i 6 mmol/L.
Nivo glukoze zavisi od količine:
- pojedene hrane (unosa energije)
- utrošene energije (potrošnje glukoze u ćelijama)
- insulina, koji glukozu unosi u sve ćelije tijela osim u mozak
Bez insulina glukoza u krvi raste, umjesto da odlazi u ćelije.
Šećerna bolest ili diabetes mellitus je hronično stanje koje nastaje kad gušterača prestane potpuno ili djelimično da proizvodi insulin, ili proizvedeni insulin nije djelotvoran u organizmu. U tom slučaju ćelije ne dobijaju hranu potrebnu za život. Insulin je hormon koji proizvodi gušterača. Ona je ključ koji otvara vrata na ćelijama i omogućava im da preuzmu hranu (glukozu koja organizmu služi kao izvor energije) iz krvi. Bez insulina glukoza u krvi raste, umjesto da odlazi u ćelije.
Postoji četiri oblika bolesti. Ako se ne liječe, svim je oblicima bolesti zajednička povišena koncetracija glukoze u krvi tj. hiperglikemija.
1) TIP 1 ŠEĆERNE BOLESTI - Nekad nazivan insulin zavisni tip šećerne bolesti u kojem je životno potrebno insulin unositi u organizam. Ovaj tip bolesti razvija se kad organizam proizvodi malo ili nimalo insulina. U tom slučaju insulin mora biti unijet injekcijom. Češće se javlja u djece i adolescenata, ali se može pojaviti i u odraslih. Javlja se s učestalošću od oko 10% od ukupno oboljelih. SIMPTOMI - Nastanak tipa 1 šećerne bolesti je obično iznenadan i dramatičan, a može uključivati sljedeće simptome: - učestalo mokrenje - prekomjernu žeđ i suhoću usta - izraziti umor/nedostatak energije - stalnu glad - nagli gubitak težine - smetnje vida - ponavljane infekcije KO JE POD RIZIKOM RAZVOJA ŠEĆERNE BOLESTI?
- Faktori rizika za tip 1 šećerne bolesti još nisu dovoljno definisani, ali kombinacija nasljeđa i utjecaja okoline (virusne infekcije, stres) mogli bi biti jedni od uzročnika za razvoj bolesti. Valja reći da je ovdje etiologija nejasna, budući da se vjerojatno radi o autoimunosti. 2) TIP 2 ŠEĆERNE BOLESTI - Nekad nazivan insulinu nezavisni tip šećerne bolesti u kojem je insulin potreban za metaboličku kontrolu. Tip 2 bolesti javlja se kad gušterača nije sposobna stvarati količinu insulina da udovolji potrebama organizma ili se proizvedeni insulin ne koristi učinkovito. Ovakvo stanje može se kontrolirati pravilnom ishranom, tabletama i redovnom tjelovježbom. Javlja se prvenstveno u odraslih, ali se sve češće razvija i u mlađih osoba. Ovo je najčešći oblik šećerne bolesti koji obuhvaća oko 90% svih oboljelih.
SIMPTOMI - U tipu 2 simptomi se javljaju postupno u mnogo blažem obliku, teže ih je dijagnostikovati, a mogu i izostati. Međutim, simptomi tipa 1 šećerne bolesti, u manje izraženoj formi, mogu također biti prisutni i u tipu 2 bolesti. Pojedine osobe s tipom 2 šećerne bolesti nemaju rane simptome pa se dijagnostifikuju i nekoliko godina nakon pojave bolesti. U oko 50% slučajeva nema simptoma sve do razvoja hroničnih komplikacija. KO JE POD RIZIKOM RAZVOJA ŠEĆERNE BOLESTI? - Iako se tip 2 šećerne bolesti poglavito javlja u odraslih, on ubrzano postaje važan problem u mlađim dobnim grupama i to u mnogim dijelovima svijeta. Stoga je svako, svuda i u bilo kojoj životnoj dobi pod rizikom oboljevanja. Određeni faktori mogu povećati rizik od razvoja bolesti, a to su: - gojaznost (80% osoba sa šećernom bolešću tipa 2 su pretili) - dob (u dobi iznad 40 godina učestalost raste) - nedostatak tjelesne aktivnosti - obiteljska sklonost - rasna predispozicija - pojava dijabetesa u trudnoći - smanjena tolerancija glukoze - stres POSTOJI LI MOGUĆNOST IZLIJEČENJA ŠEĆERNE BOLESTI? Izliječiti šećernu bolest je vrlo teško, ali zato postoji uspješan tretman. Dobra regulacija šećerne bolesti podrazumijeva održavanjenivoa glukoze u krvi što bliže normalnim vrijednostima. To se može postići usklađivanjem sljedećeg:
· zdrave, uravnotežene ishrane
· redovne fizičke aktivnosti
· samokontrole šećera u krvi
· izbjegavanjem stresnog načina života
HRONIČNE KOMPLIKACIJE:
Dugotrajno povišen nivo glukoze u krvi uz nedostatak odgovarajućeg tretmana i edukacije dovode do razvoja različitih ozbiljnih hroničnih komplikacija: - kardiovaskularnih (srca i krvnih žila) do posljedično srčanog i moždanog udara - retinopatije (bolesti očiju) - vodećeg uzroka sljepila - nefropatije (bolesti bubrega) s konačnim otkazivanjem bubrega - neuropatije (oštećenje perifernih živaca) - ulkusa stopala uzrokovanih neuropatijom i slabom cirkulacijom koji mogu dovesti i do amputacije 3)TREĆI TIP- GESTACIJSKI DIJABETES?
To je oblik šećerne bolesti koji se javlja u trudnoći u žena koje ranije nisu imale dijabetes. Pojavljuje se u 2-5% trudnica, ali obično nestaje nakon porođaja. Međutim, žene koje su imale trudnički dijabetes kasnije u životu su pod povećanim rizikom razvoja šećerne bolesti tipa 2.
4) Brojni DRUGI OBLICI šećerne bolesti mogu biti u sklopu nekih bolesti pankreasa, endokrinog sistema, dio urođenih ili naslijeđenih sindroma ili posljedica djelovanja nekih kemikalija i lijekova.
|